לבחור בחיים מתוך שמחה

קוראים לי בשמחה

פורסם בתאריך:  02/24/2016 - 12:45

השבוע שאל אותי מישהו מה זה בשבילי שמחה. שאלה טובה, השבתי, התשובה (כרגיל אצלי) מורכבת. להלן פרטי/הרחיבי/נמקי תשובתך.

נתחיל מהסוף – בעיניי בשביל להרגיש שמחה באמת צריך להרגיש גם עצב/כאב, קושי, בעצם צריך להרגיש, הכל, לחוות את כל מה שקורה לנו בנוכחות מלאה. תגידו שזה ההיפך מהרצון הטבעי שלנו בשעת משבר להתנתק, לברוח, להדחיק, לא לחשוב לא להרגיש, רק לפעול כמו טייס אוטומטי. אני טוענת שההיפך הוא הנכון.

אני מאמינה שכל משבר/קושי בחיים הוא הזדמנות לעצירה, להתבוננות ולחיזוק. ויש לנו בחירה איך להתמודד עם "הבורות" בחיינו והאם לבחור לצאת מהם מחוזקים ולצמוח מתוכם. נכון, אני עצמי אופטימית חסרת תקנה, שבוחרת כל פעם מחדש ללמוד מהשיעורים הקשים בחיי, ולהתפתח מתוכם והדרך לא תמיד קלה, אבל משמעותית ושווה כל רגע!

רכשתי ידע עצום במסגרת לימודים והכשרות מקצועיות שעשיתי כל חיי, החל מניהול, ייעוץ ארגוני וכלה בהנחיית קבוצות בשילוב אמנויות, תטא-הילינג, וטיפול בטראומות ואובדן. עברתי משברים וחוויתי אובדנים בחיי, ולאורך כל המסע, אני עוברת תהליכי עיבוד, ריפוי וצמיחה. כל יום מחדש, אני בוחרת לחיות חיים מלאי סיפוק, הגשמה ושמחה. לפני כמה שנים הבנתי שיש לי תפקיד וייעוד בעולם הזה, לעזור לאנשים לצמוח ולשמוח. אני עדה מדי יום לסיפורים של אנשים שמתמודדים עם הקושי בחייהם ונעזרים בו כדי לבנות את הסיפור שלהם מחדש. זה נותן לי אמונה וכוח, והמון תקוה. אני זוכה כל יום ללוות אנשים במסע האישי שלהם, מאובדן לשמחה ועושה זאת באמצעות הניסיון האישי, המקצועי והניצוץ שיש בי בפנים.

עם הזמן שמתי לב שתהליך הליווי כולל כמה שלבים, שעוזרים לאדם לבצע מסע מאיבוד לשמחה ולמעשה מהווים מודל. למודל הזה קראתי, איך לא, "בשמחה".

  1. ב - בור המשבר - בתהליך התמודדות עם משבר, בשלב ראשון האדם רוצה ל"שבת בבור", לבטא את הרגשות הקשים, לחוות את הכאב, לנוח, לקבל אנרגיות וכוח שיעזור לנו לעבור את הדרך.
  2. ש - שחרור וניקוי-  העצירה בבור, מאפשרת להתפנות ולפנות. זהו השלב שבו מבצעים ניקוי פנימי, מחליפים אמונות לא מקדמות באמונות טובות ומיטיבות, עוברים ריפוי, מנקים חסמים ופחדים.
  3. מ - מי אני? – אחרי שניקינו את המיותר, מתאפשרת התבוננות פנימה. זיהוי כוחות ומשאבים פנימיים, עוצמות ויכולות, משאבי חוסן. זו הזדמנות להסתכל על המציאות של חיי, לבחון מה מתאים לי ומה פחות ומה אני רוצה לשנות. לזהות את הניצוץ הפנימי הייחודי שלי ולאהוב את עצמי.
  4. ח – חישוב מסלול מחדש - שלב שלישי הוא לראות את הטוב שנוצר בחיי כתוצאה מהמשבר. לבחון כיצד אני ממנף את היכולות והעוצמות שלי כדי לעזור לי לכתוב את הפרק הבא של חיי. לגייס את העוצמות והכוחות שלי במטרה לחשב מסלול מחדש.
  5. ה- הגשמה – זה הזמן לעוף על עצמי, ליישם את מה שלמדתי ולהגשים את החלום, לממש את הייעוד, להיות מחובר למהות שלי ולתת לניצוץ שבפנים לבעור ולהאיר. ולאורך כל הדרך, לדאוג לתחזק את הגוף, הנפש והרוח.

בטיפול פרטני, או בקבוצה, כל אחד ופל עובר את שלבי התהליך, לומד להכיר ולאהוב את עצמו, מרפא ומתקן פצעי עבר, מחדש כוחות ואנרגיות, ובוחר בחיים מלאי שמחה וסיפוק. התהליך קצר יחסית ומאפשר לאדם שנתקל ב"בור" ומשבר לעבור את השלבים ולצאת מחוזק בשמחה.

דמיינו את התהליך לפרח שנפתח אט אט. תחילה הוא סגור ומסוגר, אפילו כפוף ונבול קמעה. בעזרת החום, הריפוי והאנרגיה שהוא מקבל, הוא עובר תהליך קילוף עדין של השכבות המיותרות והנבולות שלו, מה שמאפשר לניצן חדש וצבעוני לצאת מבפנים, רענן ונוצץ, ולהיפתח לעולם של שפע ושמחה.

אתן לכם דוגמא: אישה שפוטרה מעבודתה, נכנסה למשבר ותקיעות ולא ידעה איך להמשיך במסלול הקריירה שלה ומה עליה לעשות. תהליך "בשמחה" אפשר לה לעצור, לנקות את הכעס והכאב שהיו בה, לחזק את הערך העצמי והביטחון שלה, להיזכר מי היא באמת ומהן העוצמות שלה, לראות את הכוחות האדירים שיש בה, ללמוד שזה בסדר לקחת מקום ולבטא את מי שהיא ולאפשר לעצמה לחלום על עתיד חדש, ועל האופן שבו היא רוצה לנהל את חייה. היא בחרה ללכת ללמוד תחום חדש בחייה, מצאה עבודה זמנית בזמן הלימודים ובנתה קריירה חדשה מספקת ומשמעותית. מיותר לציין שברגע שהרגישה טוב יותר עם עצמה, היא יכלה לקיים מערכות יחסים מיטיבות עם בעלה ועם ילדיה ולמעשה ההשפעה הייתה על כל תחומי חייה.

אז עכשיו אתם מבינים קצת יותר מה זה בשבילי שמחה.